Advisory Committees

Critical Issues Advisory Committee

Jana Davis, Chair
Executive Director, Chesapeake Bay Trust

Committee Members
Karen Berry, State Geologist/Director, Colorado Geological Survey
Don Clarke, Geological Consultant
Kerry Klein, Freelance journalist
Darrel Schmitz, Professor, Department of Geosciences, Mississippi State University
David Szymanski, Associate Professor, Natural and Applied Sciences, Bentley College
Robert Gropp (ex-officio member), American Institute of Biological Sciences

Geoscience Policy Advisory Committee

George Hornberger, Chair
Department of Civil and Environmental Engineering, Vanderbilt University

Member Society Representatives
American Association of Petroleum Geologists: Paul Britt (Alternate: Laura Cutright Zahm)
American Geophysical Union: Marianne Guffanti (Alternate: Elizabeth Landau)
American Institute of Professional Geologists: Bill Siok (Alternate: Barbara Murphy)
American Rock Mechanics Association: Peter Smeallie
American Society of Limnology and Oceanography: Adrienne Froelich Sponberg
Association for Women Geoscientists: Blair Schneider (Alternate: Lina Ma)
Association of American Geographers: John A. Wertman
Association of American State Geologists: Laurence R. Becker
Association of Earth Science Editors: John R. Keith
Association of Environmental & Engineering Geologists: Marijane Jones
The Clay Minerals Society: Blair Jones
Council on Undergraduate Research, Geosciences Division: Robin Howard
Environmental and Engineering Geophysical Society: Jared Abraham
Friends of Mineralogy: Allan Young (Alternate: Nelson Shaffer)
Geo-Institute of ASCE: John W. France, P.E. (Alternate: Robert Schweinfurth)
Geological Society of America: Jeff Rubin (Alternate: Kasey White)
Geological Society of London: Nic Bilham
Geoscience Information Society: Marie Dvorzak
International Association of Hydrogeologists: Leonard F. Konikow
Karst Waters Institute: Janet Herman
National Association of Black Geologists and Geophysicists: Reginal Spiller
National Association of Geoscience Teachers: Wendi J. W. Williams (Alternate: Cathy Manduca)
National Earth Science Teachers Association: Michael Passow
National Ground Water Association: Lauren Schapker
National Speleological Society: Hester Mallonee
North American Commission on Stratigraphic Nomenclature: Rick Fluegeman
The Botanical Society of America: Robert A. Gastaldo
Paleontological Society: William I. Ausich (Alternate: Steve Holland)
Seismological Society of America: Nan Broadbent (Alternate: Elizabeth Duffy)
SEPM (Society for Sedimentary Geology): Howard E. Harper, Jr.
Society of Economic Geologists: Brian G. Hoal (Alternate: Lawrence Meinert)
Society of Exploration Geophysicists: Whitney Emerick (Alternate: Wayne D. Pennington)
Society of Independent Professional Earth Scientists: Patrick A. Nye
Society of Mineral Museum Professionals: Virgil W. Lueth (Alternate: Penny Williamson)
Society for Mining, Metallurgy and Exploration: Hal Gluskoter (Alternate: John Hayden)
The Society for Organic Petrology: Peter Warwick
Society of Vertebrate Paleontology: Ted J. Vlamis
Soil Science Society of America: Jan Hopmans

------------- ------------- -------------- --------------- ----------------- ----------------- ---------------- ------------ ---------------------------- ------------- -------------- --------------- ----------------- -----------------